מערכת הלעיסה

המפגש בין השיניים העליונות והתחתונות (הסגר) הוא חלק ממערכת הלעיסה, שכוללת גם את מפרקי הלסת וגם את השרירים המפעילים את הלסת. כשהכל פועל כסדרו והלעיסה יעילה ונוחה, חשים בטוב. אנשים שסובלים מבעיות במערכת הלעיסה, או שיש להם הפרעות במערכת הלעיסה שאינן מורגשות, זקוקים להתייחסות מיוחדת מרופא השיניים בעת טיפול שיניים מורכב (ולעיתים גם פשוט).

הסימנים של בעיות או הפרעות במערכת הלעיסה

הסימנים של בעיות במערכת הלעיסה יכולים לכלול מחושי כאב באזור מפרקי הלסת (קרוב לאוזניים), קושי בפתיחת הפה או סגירתו אחרי פתיחה, או אי יכולת לטחון את האוכל. הפרעות במערכת הלעיסה אשר אינן גורמות למחושי כאב או סבל אחר, יכולות להתבטא בשחיקה קשה של שיניים, התרופפות של שיניים, ואי יכולת להסתגל לשיניים תותבות או כתרים חדשים. הפרעות הסגר הן בין הגורמים החשובים ביותר לכישלונות בטיפולי שיניים, אבל הן עלולות להיות בין הגורמים שמקבלים הכי פחות התייחסות ע"י המתרפאים והרופאים כאחד.

אבחון בעיות או הפרעות במערכת הלעיסה 

מצב הסגר הינו אחד הדברים החשובים ביותר לבדיקה בעת קבלת מתרפאים חדשים. מבין אלה עם בעיות סגר לא כולם חשים בהן. לפעמים הנזקים מופיעים באיחור של שנים. ניתן לזהות את התהליכים ההרסניים מוקדם ולמנוע את הנזקים הכרוכים בהם, לעתים על-ידי טיפול מאוד מזערי ולא פולשני.

מצבם של מפרקי הלסת עלול להיות חשוב בתכנון של שיקום פה מורכב או אפילו בתכנון של שיקום שן אחת באמצעות כתר או סתימה גדולה.

לכן, בדיקת הפה כוללת בתוכה בירור מצב מערכת הלעיסה.
דף הבית   אודותנו   הפילוסופיה שלי   צור קשר   טלפון: 08-6289093   אימייל: docmo@012.net.il